روانشناس خوب کیست
مروری بر تحول روانشناسی در ایران
شهریور ۳۱, ۱۳۹۷
مقاله روانشناسی : ۱۹ درمان خوب طبیعی برای اضطراب
مقاله روانشناسی : ۱۹ درمان خوب طبیعی برای اضطراب
مهر ۲۹, ۱۳۹۷

فلسفه‌ی خوبی و بهای خوب بروانشناسودن

فلسفه‌ی خوبی و بهای خوب بودن

افرادی که برای جلب نظر دیگران خوبی کرده و خود از ارائه‌ی رفتارهای درست و ویژگی‌های مثبتی که دارند لذت نمی‌برند، در گذر زمان حجم زیادی از کینه و خشم را در درون خود انباشته می‌کنند.

بیشتر بخوانید: روانشناس خوب کیست ؟

این‌گونه افراد از آنجایی که صرفا به خاطر دیگران و احتمالا به خاطر جلب توجه آن‌ها سعی در خوب بودن دارند، معمولا بعد از مدتی به این نتیجه می‌رسند که گویی خوبی‌های‌شان از سوی دیگران نادیده گرفته شده و به حق خود در ارتباط با آنها نرسیده‌اند.

چنین احساسی به این خاطر بروز می‌کند که دیگران معمولا مشغول زندگی خود هستند و دغدغه‌ی چندانی در جبران خوبی‌های آن افراد ندارند. البته نمی‌توان آن‌ها را متهم کرد چراکه آن‌ها در طول کل عمرشان به همان گونه رفتار و زندگی کرده و این انتظار بسیار نامعقولی است که انتظار داشته باشیم به خاطر یک فرد به خصوص دچار تحول شخصیتی شده و خود را تغییر دهند.

عـقـاید و نـظرات مختلف و گاه متناقضی در رابطه با مفهوم « رفـتـار خوب و پسندیـده» وجــود دارد کـه انـسان را گـیـج و سـردرگم می کند. انسان ها از هـمان دوران کـودکی با این مفهوم دچار مشکل بوده اند. بچه ها نمی دانند که نمره انضباطشان در مدرسه به خاطر کدام رفتار یا عمل زشت یا ناپسندشان پایین آمده است. اعتقاد کلی بر این است که بچه ها باید جلوی چشم بزرگترها باشند اما صدایی از آنها در نیاید. با این عقیده، از «خوب بودن»، مفهوم غیر فعال بودن و ساکن بودن تلقی می شود .

اما، برای واضح شدن این مفهوم مبهم و گنگ، راه هایی وجود دارد .

در همه زمان ها و مکان ها، انسان ها برای خود ارزش ها و اعتقادات خاصی داشته اند که به آنها احترام می گذاشتند. این ارزش ها، فضیلت نامیده می شد که به انسان های خردمند، انسان های پاک و مقدس، قدیسان و خدایان اطلاق می شد. این همان چیزی بود که اختلاف میان انسان های وحشی و بی فرهنگ با انسانهای تربیت شده و تحصیلکرده، و اختلاف میان جامعه منظم و جامعه پر هرج و مرج را مشخص می کرد .

البته نیازی به انجام تحقیقات بسیار نیست که بفهمیم مفهوم واژه ی «خوب» چیست. می توان در رابطه با این موضوع از خرد خویش نیز کمک گرفت.

هر انسانی می تواند به این مفهوم دست یابد .

بیشتر بخوانید: راهکار روانشناسی برای جذب دیگران

اگر هر کس فکر کند که دوست دارد دیگران با او چگونه برخورد کنند، فضیلت انسانی را کشف خواهد کرد. فقط کافی است ببینید که می خواهید رفتار دیگران با شما چگونه باشد .

احتمالاً قبل از هر چیز دوست خواهید داشت که رفتار دیگران با شما منصفانه باشد. دوست ندارید مردم در مورد شما دروغ بگویند یا بیرحمانه محکومتان کنند. درست است؟

▪ دوست دارید دوستان و همراهانتان به شما وفادار باشند. دوست ندارید به شما خیانت کنند

▪ دوست دارید مردم در ارتباطات و معاملاتشان با شما منصف باشند .

▪ دوست دارید با شما صادق باشند و فریبتان ندهند .

▪ دوست دارید با شما مهربانانه و به دور از هرگونه خشونت رفتار کنند .

▪ دوست دارید حقوق و احساسات شما را نیز در نظر گیرند و آنها را زیر پا ننهند .

▪ در زمان ناراحتی، دوست دارید با دلسوزی و شفقت با شما رفتار کنند .

▪ دوست دارید در مواقع خشم، به جای عصبانیت و داد و فریاد، در برخورد با شما خشمشان را کنترل کنند .

▪ اگر عیب و نقصی دارید، یا اشتباهی از شما سر می زند، دوست دارید دیگران به جای انتقاد، با مدارا و شکیبایی با شما رفتار کنند .

▪ به جای انتقاد یا تنبیه شما، دوست دارید بخشندگی کنند. درست است؟

▪ دوست دارید مردم با شما مهربان و خیراندیشانه برخورد کنند، نه بدجنسانه و از سر بدخواهی .

▪ دوست دارید دیگران به شما و توانایی هایتان اعتماد داشته باشند و به شما شک نکنند .

▪ دوست دارید و احترام بگذارند نه اینکه خوارتان کنند و به شما توهین کنند .

▪ دوست دارید مؤدبانه و باوقار با شما رفتار کنند .

▪ دوست دارید همه مردم تحسین و تمجیدتان کنند .

▪ وقتی کاری برای کسی انجام می دهید، دوست دارید از شما قدردانی کند .

▪ دوست دارید دوستانه و با صمیمیت با شما برخورد کنند .

▪ دوست دارید بعضی از آنها عاشقتان شوند .

و بیش از همه، دوست دارید آنها به این کارها فقط تظاهر نکنند، دوست دارید این کارها را از ته دل و از روی انسانیت انجام دهند .

اگر کمی فکر کنید، می بینید کسی که اطرافیانش با او اینچنین برخورد می کنند، زندگی بسیار خوشایند و مطبوع خواهد داشت. و مطمئناً چنین شخصی به هیچ وجه روح عناد و کینه را در برابر کسانی که با او اینگونه رفتار می کنند، در خود پرورش نخواهد داد .

پدیده جالبی در روابط انسانی هست به این صورت که وقتی یک نفر سر دیگری داد می زند، فرد دوم انگیزه ای برای برگرداندن این فریاد دارد. یعنی فرد همانطور که با دیگران رفتار می کند، مورد برخورد قرار می گیرد. اگر با دیگران با خشونت و بدجنسی رفتار کند، با او همانطور رفتار می شود و اگر با دیگران با مهربانی و دوستی برخورد کند، با او همانطور برخورد می شود .

فلسفه‌ی خوبی در عمل

برای اینکه دچار مشکل آن خانم نشویم، یعنی به این احساس نرسیم که مورد سوء استفاده قرار گرفته و اطرافیانمان افراد بی ارزش و بی لیاقتی هستند که قدر خوبی را نمی دانند و حقش است که رفتاری کینه جویانه با آن‌ها داشته باشیم، کافی است از این اصل پیروی کنیم:

هر کاری که در ارتباط با دیگران می‌کنید به منظور لذتی باشد که از انجام آن می‌برید نه برای خوشحال کردن، ناراحت کردن و یا انتقام گرفتن از آن‌ها.

اگر معیارتان در ارتباطات این باشد که تنها و تنها کاری را که حس خوبی به شما می‌دهد انجام دهید، در این صورت دیگر از کسی توقع نخواهید داشت. در این صورت اگر به دیگران خوبی می‌کنید به این خاطر است که خودتان از خوب بودن و کمک به دیگران و خوشحال نمودنشان لذت می‌برید نه به این خاطر که زمانی در آینده هم آن‌ها در جبران خوبی‌های‌تان به شما خوبی کنند.

درواقع در چنین حالتی شما به هنگام خوبی به آن‌ها پاداش خود را که لذت حاصل از آن است گرفته اید.

منابع: بیتوته – خوب بودن

پیج اینستاگرامی دکتر مهری نواده

https://www.instagram.com/navadeh.ir

کانال تلگرامی دکتر نواده

https://telegram.me/mehrinavade

 

دریافت مشاوره