روانشناس خوب تهران دکتر روانشناس ولنجک زعفرانیه
از نشانه های خودخواهی در روابط زناشویی چه می دانید
اسفند ۱۶, ۱۳۹۵
مشکلات زناشویی زوجین جوان
مشکلات زناشویی زوجین جوان به علت عدم شناخت کافی
اسفند ۱۶, ۱۳۹۵

رفتارهای خودخواهانه می تواند تاثیر منفی بر ازدواجتان بگذارد و از شیرینی و حلاوت روابط زناشویی تان بکاهد . در این مطلب شما را با تاثیر خودخواهی در روابط زناشویی آشنا می کنیم امیدواریم با شناخت رفتارهای خودخواهانه و راهکارهای مقابله با این رفتارها زندگی مشترک شیرینی را تجربه کنید.خودخواهی در روابط زناشویی

خودخواهی در روابط زناشویی

در روابط زناشویی خودخواه نباشید

آیا اسیر یک رابطه مخرب و اعتیادآور شده اید؟ یا شاید هم نشانه های خودخواهی در رابطه را تجربه می کنید؟ قبل از اینکه کنترل همه چیز از دستتان بیرون رود، سعی کنید همه چیز را مرتب کرده و درمورد مسائل و مشکلات مختلف با طرف مقابلتان صحبت کنید. این مقاله توصیه ها و پیشنهادات مفیدی برایتان ارائه می کند و کمکتان می کند بتوانید با خودخواهی در رابطه مقابله کنید .

“ ازدواج رابطه ای بین زن و مرد است که استقلال آن یکسان، وابستگی آن دوطرفه و التزام آن متقابل است .”
خودخواهی در رابطه علت زمینه ای شکست بسیاری از روابط است. هیچ چیز نمی تواند ناراحت کننده تر از همسری باشد که توجه، عشق و نگرانی نسبت به شما ندارد . خودخواهی در رابطه از موارد کوچک شروع می شود و به تدریج شکل عادت به خود گرفته تا جاییکه طرف مقابل شدیداً مورد اذیت قرار می گیرد .

خودخواهی در رابطه به چه معناست؟ 
روابط نمودی عالی از عشق و توجه هستند که در قلب انسان خانه دارد. درحالیکه رابطه ای که بر مبنای عشق و تعهد باشد هر روز بیشتر از دیروز رشد می کند، رابطه ای که مبتنی بر خودخواهی و بی احترامی باشد، به همان میزان ترسناک است. بااینکه نباید توقع کامل ترین بودن را از همسرتان داشته باشید، اما باید درک کنید که داشتن یک حس توجه و تعلق برای شکوفایی و دوام رابطه الزامی است. خودخواهی در رابطه زمانی شروع می شود که هرکدام از دو طرف شدیداً درگیر نیازهای جسمی یا احساسی خود باشند و کمترین میزان توجه را به همسر خود معطوف کنند .

همسر خودخواه با لبریز کردن رابطه از انتظارات بی اندازه خود که معمولاً مبنای غیرمنطقی دارند، به طور منفی بر رابطه حکمرانی می کند. انکار کامل احساسات برای همسرتان، که قرار بودن نیمه گمشده شما باشد چیزی نیست جز خودخوهی محض در رابطه. وقتی طرف مورد ظلم واقع شده قادر نباشد علت چنین رفتار غرمنطقی را از همسر خودخواه خود درک کند، مشکل شدیدتر خواهد شد. هر صحبت و بحثی درمورد این رابطه رو به تنزل توسط همسر خودخواه تکذیب شده و به نظر می رسد که رابطه رو به تباهی است. بدون هیچ تردیدی خودخواهی موجب اعتیادآور و مخرب بودن رابطه می شود .

نشانه های خودخواهی در رابطه 
تشخیص علامت های خودخواهی در رابطه بسیار دشوار است. یک تغییر ناگهانی و غیرقابل انتظار در رفتار همسر، از جمله اولین نشانه های وجود مشکل است . تغییر رفتاری می تواند بنا به دلایل مختلف باشد، مثل استرس یا فشارهای کاری، اما به این معنا نیست که فرد نباید به سوالات شما پاسخ گوید. ممکن است همسرتان به تلفن های شما جواب ندهد و یا حتی در خانه با حرف نزدن با شما، نادیده تان بگیرد، در اتاقی دیگر بخوابد و یا حتی از شام یا ناهار خوردن با شما طفره رود. بااینکه طبیعی است که در هر رابطه زمان های بالا و پایین وجود دارد اما اگر همسرتان به طور کلی شما را نادیده می گیرد، انگار که اصلاً وجود ندارید، مطمئناً مشکلی جدی وجود دارد .

دعوا نمک زندگی است، لازمه رابطه است اما میزان بی توجهی و رفتارهای غیرمنطقی همسر، در صورت خودخواه بودن او شدت بسیار بیشتری پیدا می کنند. ممکن است جور دیگر هم باشد:انتظارات جزء لازمه های رابطه است اما مرز باریک جداکننده انتظارات و انتظارات بیش از حد معمولاً توسط همسران خودخواه نادیده انگاشته می شود . هر عمل یا رفتاری از سوی همسر که موجب سوءاستفاده حدی جسمی و ذهنی طرف مقابل شود می تواند یکی از نشانه های حاد خودخواهی در رابطه به شمار رود .

منبع: نمناک

دریافت مشاوره