روانشناسی خوب روانشناسی خوب
روانشناسی
شهریور ۲۸, ۱۳۹۷
روانشناس خوب کیست
مروری بر تحول روانشناسی در ایران
شهریور ۳۱, ۱۳۹۷

خیانت انواع مختلفی دارد:خیانت احساسی یا جنسی، کدام یک خطرناک تر است؟

– یکی از انواع آن، خیانت جنسی می باشد. این امر زمانی روی می دهد که هیچ گونه پیوند عاطفی میان فرد و طرف مقابلش وجود نداشته و او تنها به دلیل برقراری روابط جنسی و هیجانی که دراز کشیدن پهلوی او می تواند به او بدهد، جذبش شده است.

– دومین نوع خیانت، احساسی می باشد و زمانی روی می دهد که فرد احساس میکند از نظر عاطفی به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه پیدا کرده. وی از همراهی، صحبت کردن، و در میان گذاشتن افکار و علایق خود با شخص دوم لذت می برد. کم کم به این نتیجه می رسد که ترجیح می دهد اوقات فراغت خود را به جای اینکه با همسر و یا نامزدش بگذارند با او سپری کند.

بر اساس تحقیقاتی که من به تازگی انجام داده ام تقریبا چیزی بیشتر از ۷۵% از خانمها اظهار می دارند که خیانت عاطفی برایشان خیلی سخت تر از خیانت جنسی است. البته بسیاری از خانم ها نیز اعتقاد داشتند که هر دو نوع خیانت برایشان سخت است چراکه در هر دو مرحله، ضربه سختی بر روی احساساتی که نسبت به شریک زندگی خود داشتند، وارد می شود.

آیا خیانت در روابط زناشویی قابل‌درمان است؟؟؟

بسیاری مواقع با این سؤال در بین مراجعین روبه‌رو شده‌ام که آیا خیانت در روابط زناشویی قابل‌درمان است؟

در این نوشته کوتاه به این سؤال پاسخ گفته می‌شود: چگونه ممکن است احساس تحقیر، طرد، خشم و غم هنگفتی که پس از کشف رابطه پنهان همسر با دیگری، به فرد دست می‌دهد، قابل‌ترمیم باشد؟

وقتی در یک رابطه زناشویی خیانت اتفاق می‌افتد، فرد خیانت دیده، دچار حالت‌های هیجانی بسیار آشفته‌ای می‌گردد. او زندگی، آینده و گذشته‌اش را آوار شده می‌بیند و دچار حالت‌های بی‌اعتمادی و سردرگمی زیادی می‌شود. رفتارها و محبت‌های گذشته همسرش در چشم او حقه و فریب‌کاری جلوه می‌کند و او را به‌شدت برآشفته می‌کند. آشکارترین احساسی که خیانت در پی دارد احساس خشم است:

خشم شدید به همسر، احساس نفرت از او و مشغولیت ذهنی با انتقام گرفتن از او، خشم شدید به خود از اینکه چرا دیر متوجه شده است، احساس گناه از اینکه شاید خودش کمبودی داشته و در رفتار و اخلاقش نقصی بوده است، یا مراقبت لازم را از همسر و رابطه‌اش نکرده است، خشم شدید از فردی که با همسر وارد رابطه شده است و مشغولیت ذهنی شدید به انتقام گرفتن از او.

همواره به دنبال کشف خیانت همسر یا شریک عاطفی، احساسات دیگری مانند، ناامیدی نسبت به آینده، احساس شکست و بدبختی، تحریک‌پذیری خلق، گریه و کاهش خواب و خوراک، عدم لذت از زندگی، بی‌حوصلگی و گوشه‌گیری، احساس تحقیر و بی‌ارزشی در فرد خیانت دیده مشاهده می‌شود.

بیشتر بخوانید: روانشناس خوب کیست ؟

عملکردهای شغلی، اجتماعی جسمی، والدگری و سایر وظایف فرد کاهش می‌یابد و یا آسیب می‌بیند. همه این احساست منفی به همسر خود و شریک همسر و شرایط ناگوار رابطه تحمل شرایط و راه‌حل یابی مؤثر را برای فرد دشوار می‌کند. در شرایطی که فرزند یا فرزندانی وجود داشته باشند، بحث مراقبت از آن‌ها اطلاع یا عدم اطلاع آن‌ها از موضوع نیز بر پیچیدگی این شرایط می‌افزاید. انتظار نمی‌رود در این وضعیت دشوار فرد به‌تنهایی و بدون کمک تخصصی، بتواند تصمیمی منطقی و اثربخش اتخاذ کند.

خوشبختانه همراه با پیشرفت روزافزون علم روانشناسی، پروتکل‌ها و روش‌های درمانی مؤثری مبتنی بر پژوهش‌های علمی برای درمان خیانت و پیشگیری از وقوع مجدداً آن تدوین‌شده است که نه‌تنها در کاهش احساسات منفی و آسیب‌زا به فرد کمک می‌کنند بلکه دریافتن راهکارهای مؤثر برای تصمیم‌گیری و حتی ترمیم رابطه زناشویی راه گشا می‌باشند. پس با مراجعه‌ی به‌موقع به متخصصین حوزه خیانت، افراد می‌توانند از آسیب روانی، جسمی و اجتماعی بیشتر به خود و خانواده‌شان جلوگیری کند🌸

🔰🔰همراهان عزیز و گرامی

جهت مشاوره تلفنی ☎️

👤با روانشناس و مشاور
مهری نواده ۰۹۳۶۰۳۶۲۵۱۳

دریافت مشاوره